Jak vybrat kytaru

Při výběru kytary je nejdůležitější si uvědomit, k jakému hraní ji chcete používat, tedy jaký žánr chcete hrát. Pokud máte rádi zpívání u táborového ohně, nejvhodnější volbou je akustická kytara. Pokud dáváte přednost tvrdší muzice, je pro vás vhodnou volbou elektrická kytara.

Jak vybrat kytaru

Akustických kytar existuje celá řada. Asi nejznámější je pak španělka, která je velice podobná westernové kytaře. Hlavní rozdíl mezi nimi poznáte v použitých strunách. Španělka používá nylonové struny, westernová kytara pak struny kovové. Další rozdíl je v parametrech krku, konstrukci či velikosti těla. V neposlední řadě je rozdíl také ve zvuku, který vyluzují.


Při výběru akustické kytary je jen málo parametrů, na které si dávat pozor. Asi nejdůležitější, na co se při výběru kytary musíte zaměřit, je materiál, ze kterého je kytara vyrobena. Je nutné rozlišovat kytary laminované, polomasivní  a kytary celomasivní. Laminované kytary mají luby, přední i zadní desku vyrobenou z laminového dřeva. Polomasivní kytary pak mají luby laminované, přední deska je vyrobena z masivního dřeva a zadní deska může být vyrobena jak z laminového dřeva či z dřeva masivního. Celomasivní kytary jsou celé z masivu. Stále více dostupné jsou polomasivní kytary, které nabízí kompromis kvality a ceny.

Kytary

Nákup kytary není zrovna levnou záležitostí. Proto je nutné být při jejich výběru velice pečliví. Kytary jsou vyráběny z různých druhů dřeva. Na přední desky se nejčastěji používá smrk, javor či cedr. Luby a zadní desky jsou nejčastěji vyráběny z mahagonu, třešně nebo palisandru. Žádná kytara nezní stejně. Proto je nutné vybírat kytaru podle zvuku. Každému totiž zní dobře něco jiného. V posledních letech se s velkou oblibou setkávají zejména exotická dřeva, která vás zaujmout nejen svým vzhledem, ale také krásným zvukem.

Akustické kytary se dělí na ½, ¾, 7/8 a 4/4. Tato čísla udávají velikost těla kytary. Klasická velikost kytary je 4/4. Zbylé velikosti uvádějí kytary menší. Ty menší kytary jsou určeny pro malé děti, které se učí hrát na kytaru. Klasická kytara by totiž byla pro malé děti příliš velká a špatně by s ní manipulovaly.