Informace o kytarách

Akustická kytaraKytara je velice oblíbeným hudebním nástrojem. Hraní na ni malé děti, dospělí i staří lidé. Jedná se o jeden z nejstarších hudebních nástrojů. Kytara je strunný nástroj s hmatníkem. Vyluzovaný tón vzniká rozechvěním struny napjaté mezi nultým pražcem a vložkou kobylky. Struny se rozechvívají buď prsty, nebo pomocí trsátka. Struny přimáčkneme k pražci a pomocí plynulých pohybů nebo vybrnkávání vyluzujeme melodii.

Vybrat si můžeme z celé řady různých kytar. Nejrozšířenějším typem jsou pak akustické kytary. Ty můžeme rozdělovat na různé druhy. Nejvíce pořizovaným typem akustických kytar jsou španělské kytary. Mají kulatý otvor, který je opatřen krásnou dekorací. Nejhodnějšími strunami pro španělské kytary jsou nylonové. Pokud se rozhodnete vyměnit struny, dejte si velký pozor. Některé španělské kytary totiž nejsou na kovové struny stavěné a mohlo by tak dojít k poškození. Druhým rozšířeným typem je westernová kytara. Ta je o něco větší a má kovové struny. Mezi další akustické kytary se pak řadí Jumbo, havajská kytara nebo kytara jazzová.

Akustická kytaraVelice rozšířené jsou také elektrické kytary.  Součástí elektrické kytary je snímač. Jedná se vlastně o cívku, která je tvořena magnety. Jakmile se rozezní struny, v cívce se začne indukovat elektrické napětí. Při hře na elektrickou kytaru může vznikat nežádoucí zvuk, který je označován jako brum. Abychom tomuto nežádoucímu zvuku zabránili, je dobré si pořizovat kytary se speciálními typy snímačů, tzv. humbuckery. Elektrické kytary nevyžadují žádný korpus k rezonanci. Kvalitu vyluzovaného zvuku ovlivňuje dřevo, ze kterého je kytara vyrobena.

Dalším typem kytary je kytara basová, neboli baskytara. Její zvuk je velice podobný jinému hudebnímu nástroji – kontrabasu. Hlavním úkolem této kytary je hrát basovou linku. Její zvuk je tedy dosti hluboký. Pořídit si můžete jak elektrické, tak i neelektrické basové kytary, o různém počtu strun. Počet strun se u basové kytary pohybuje od 4 do 6.

Jako o posledním nástroji, který je velice podobný kytaře, je banjo. Tento hudební nástroj je vhodný zejména k hraní country hudby. Banjo je tvořeno velice složitým mechanismem a rezonátorem. Rezonátor je zařízení, které se používá k tomu, aby byl zvuk jasnější a hlasitější.