Akustická kytara

ŠpanělkaAkustická kytara patří k nejrozšířenějším typům kytar. Tato kytara používá pouze akustických schopností strun a ozvučné skříňky. Akustické kytary jsou vlastně novotvary, neboť před vyrobením elektrické kytary byly všechny tyto strunné hudební nástroje akustické. Akustické kytary je možné rozdělovat na různé typy.

Nejrozšířenějším typem je španělská kytara, zkráceně španělka. Ta je charakteristická kruhovým ozvučným otvorem a nylonovými strunami. Tyto struny však není žádný problém vyměnit za kovové. Díky kovovým strunám bude zvuk akustické kytary zvučnější a výraznější. Dávejte si ovšem velký pozor! Některé španělské kytary nejsou stavěny na kovové struny. Proto je dobré se na tuto problematiku zeptat prodejce. Španělka se nejvíce využívá v klasické či španělské hudbě.


Dalším typem je westernová kytara. Ta je větší než španělka. Další rozdíl spočívá v užším hmatníku a kovových strunách. Většina westernových kytar má na hmatníku také různé značky, které usnadňují orientaci. U nás jsou velice často označovány jako Jumbo. Ovšem, jedná se o nesprávné tvrzení. Jiné, správné označení pro westernové kytary je Dreadnought.

Akustická kytara zdobenáJumbo je kytara, která má oproti westernové kytaře zvětšenou spodní část těla. Krk kytary je přizpůsobený tahu kovových strun. Korpus kytary je ve střední části klenutý. Díky tomu má tato kytara jasnější zvuk, který je spíše basový. Mnohem lépe také vyniknou jednotlivé tóny. Jumbo se používá nejen v country hudbě, ale je vhodná také k hrají rocku nebo folku.

Zvláštním typem je havajská kytara. Ta je velice podobná španělce. Na rozdíl od ní má však širší luby a mohutnější korpus. Způsob, jakým se na ni hraje je velice odlišný. Struny se totiž nepřitlačují k pražcům, ale délka jejich chvění se zkracuje kovovým pražcem, který držíme při hraní v ruce.Havajská kytara vydává naprosto jedinečný zvuk.

Dalším typem, o kterém je nutné se v souvislosti s akustickou kytarou zmínit, je jazzová kytara, často označována jako Gibsonka. Ta má klenutou horní desku. Dále má dva ozvučené otvory, které jsou podobné jako u houslí. Má silný a ostrý zvuk a je určena zejména pro jazzovou hudbu.