Banjo

Hra na banjoKdyž už mluvíme o kytarách, musíme se zmínit o dalším strunném hudebním nástroji, který má velice dávnou historii, která sahá až do středověku. Mluvíme tu o bendžu.

Banjo se skládá z několika hlavních částí. Zvuk strun banja je zesilován zvláštním kruhovým bubínkem. Na tomto bubínku pak nalezneme napnutou blánu. O blánu je opřena kobylka, která ji rozeznívá. Některé typy banja mají ještě ozvučenou dřevěnou skříň, která uzavírá bubínek.

Stejně jako je tomu u kytary, tak i u bendža se nachází krk. Ten je opatřen mechanikami pro napíná strun. Dále obsahuje hmatník a pražce. Nezbytnou součástí je také kobylka, která přenáší zvuk strun na blánu. Podle toho, jak vysoko je kobylka umístěna, se určuje také výška tónu struny. Kobylky se nejčastěji vyrábí z javoru s ebenovou hranou.


Struny se u banja používají zejména kovové a tenčí, než jsou u kytary. Můžete si vybrat z různých tlouštěk strun podle toho, jakou budete hrát technikou. Banjo mívá také různý počet strun. Pořídit si můžete banja, která mají 4 až 8 strun. Ladění banja není tak jednoduché, jako je tomu u klasické kytary.

BanjoTělo banja je tvořeno velice složitým mechanismem pro napínání blány a rezonátorem. Rezonátor je zařízení, které slouží k tomu, aby byl vyluzovaný zvuk plnější a hlasitější. Jedná se o klenutý dřevěný kryt, který uzavírá spodní hranu banja. Můžeme tedy říci, že rezonátor slouží k ovlivňování zvuku.

Velký dřevěný kruhový rám, na kterém je napnutá blána, se nazývá korpus. Ten je v dolní části opatřen struníkem, kam se upevňují struny. Blána byla v minulosti vyráběna z oslí či hovězí kůže. Ta byla později nahrazena blánou umělou, která je pevnější a dle vydrží.

Na těle banja nalezneme také tónový ring. Jedná se vlastně o kovový prstenec, který se nasazuje shora na korpus. Tento prstenec tvoří zvuk a určuje také kvalitu nástroje. Nezbytnou součástí banja je také napínací systém, díky kterému je možné upevnit a napnout blánu. Tento systém je tvořen napínacími háčky, přítlačným prstencem a mezikružím.