Baskytara

BaskytaraBasová kytara neboli baskytara, je  hudebním nástrojem, který dnes nahrazuje funkci kontrabasu. Basová kytara je dnes velice rozšířena. Ovládá se mnohem snadněji než kontrabas a hráč má také více volnosti. Velice často je zaměňována s basou. Což je velká chyba. Zvuk je velice podobný, ale baskytara se od klasické basy velice liší. Hlavním úkolem basové kytary je hrát basovou linku. Stejně jako bicí, tak i baskytara tvoří základ rytmu.

Baskytara je složena zde dvou hlavních částí. Těla a krku. Na konci krku, stejně jako u kytary, naleznete ladicí mechaniku spolu s ladicími kolíky. Na těle pod strunami se pak nalézá snímač. Těchto zařízení však může být i několik. Na těle baskytary můžeme dále naleznout různé ovladače a potenciometry. Součástí basové kytary musí být také připojení kabelu.

Basová kytaraBasová kytara je velice podobná také elektrické kytaře. Stejně jako elektrická kytara má také baskytara pražce. Existují ovšem i takové typy baskytar, které pražce nemají. Výjimečně můžete v obchodech narazit také na neelektrické akustické basové kytary.

Bezpražcová baskytara má úplně jiný zvuk, jak basová kytara s pražci. Zvuk je mnohem měkčí a umožňuje snadnější práci se zvukem. Tento typ se používá zejména v jazzové hudbě.

Baskytara může mít také různý počet strun. Obvykle se jedná o struny 4. Čtyřstrunná baskytara bývá laděná stejně jako kontrabas po kvartách E, A, D, G. Existuje také baskytara s pěti strunami, kde obvykle přibude struna H. Šestistrunné baskytary pak mají další strunu navíc, tentokrát strunu C.